Proste pytanie, na które wyraźna odpowiedź znajduje się w tekście Biblii. Czy Abraham zamierzał zabić Izaaka, skrzywdzić swojego ukochanego syna? Czy Abram (bo tak się wówczas jeszcze nazywał), jechał do kraju Moria będąc przekonany, że Izaak straci życie?
Odpowiedzieć proszę w komentarzu poniżej. Trzech pierwszych autorów poważnych odpowiedzi nagrodzę książką Słowo greckie na każdy dzień roku wydawnictwa Vocatio. Odpowiedzi nie muszą być zgodne z moim kluczem, ważne, że będą to sensowne próby znalezienia odpowiedzi w tekście. Po ukazaniu się trzech odpowiedzi lub kiedy minie okrągły rok po publikacji tego wpisu, napiszę kilka słów na ten temat od siebie.
Odpowiedź kryje się w 22 rozdziale Księgi Rodzaju, jak również w Liście do Hebrajczyków.
Poprzednie kazanko
Następne kazanko
Marcin
Biblia pisze wprost że tak właśnie było, jakby Abraham tego nie chciał zrobić to byłoby o jakimś wahaniu czy czymś takim. Zresztą ja tą historię skumałem po latach: chodzi w sumie o to że w tamtych czasach były bóstwa które wymagały składania ofiar z ludzi (Moloch na przykład). Bóg Abrahamowi chciał pokazać „nową jakość” – że znacząco się różni od innych bogów. Podsumowując Abraham prawdopodobnie znając te inne wierzenia był gotowy na takie poświęcenie.
Swoją drogą a jak myślisz czy jak Abraham powiedział do Izaaka „Bóg sobie upatrzy jagnię na ofiarę całopalną mój synu” czy nie chodzi tu czasem o Jezusa 😉
Wszetecznik
Ciekawa odpowiedź, dziękuję.
Rzeczywiście Kananejczycy, którzy żyli w sąsiedztwie Abrahama, mordowali dla Molocha, a Fenicjanie dla Baala. Poganie składali Molochowi własne dzieci paląc je w ogniu. Widać więc analogię. To bardzo ważna warstwa przekazu tej historii, której nie zauważyłbym w tym wpisie, bez Twojego komentarza.
Odpowiadając na Twoje pytanie – uważam, że Bóg nie bez powodu wskazał na ofiarę jagnię, czyli małą, rozkoszną owieczkę (baranka). Przykry motyw zabijania tak przyjaznego i niewinnego zwierzątka wskazuje na dramat grzechu i ofiarę Jezusa.
Spostrzeżeniem ze swojego pytania znów wskazałeś na kolejny ważny motyw. Wygląda na to, że na podstawie tej krótkiej historii można by opowiedzieć całą Ewangelię.
Cieszę się, że Twoja odpowiedź pokazuje inne przekonanie niż może, o czym się przekonasz w mojej pełnej odpowiedzi. Ciekawi mnie, czy moje argumenty Cię przekonają. Swoją odpowiedź przedstawię, gdy pokażą się jeszcze dwa komenty.
Wyślij proszę swój numer telefonu i nazwę paczkomatu, na jaki wysłać nagrodę. Wygrałeś książkę Słowo greckie na każdy dzień roku!